«لورل»، «یانی» یا «کافه‌فی»؟- کانی شیمی -پارس شیمی

روزنامه شهروند: اخیرا کاربران دنیای مجازی با یک چالش جدید و سرگرمی تازه‌ای روبه‌رو شده‌اند؛ یک قطعه صدای ضبط‌شده کوتاه از یک کلمه نامفهوم
شما در کدام دسته قرار دارید؟

اما در مورد «کافه‌فی» باید بگویم که ‌سال گذشته، ترامپ نیمه‌شب ناگهان توییت کرد: «علی‌رغم کافه‌فی دایمی منفی مطبوعات.» همین! هیچ توضیح دیگری در مورد آن نداد. ٣١‌ میلیون فالوور ترامپ، همچنان درگیر معنی این کلمه هستند.

در ویدیویی که دونالد ترامپ در صفحه اینستاگرام خود از مقامات و کارکنان کاخ‌سفید منتشر کرده، می‌بینید که ایوانکا ترامپ، دستیار و دختر رئیس‌جمهوری این کلمه را «کاملا واضح» لورل می‌شنود. «کلیان کانوی» مشاور ترامپ هم آن را لورل می‌شنود، البته می‌گوید که یانی را هم تشخیص می‌دهد. از سارا سندرز، سخنگوی کاخ‌سفید پرسیده شد که گزارش شده شما این کلمه را لورل می‌شنوید، حقیقت دارد؟ او در پاسخ گفت: «نه! این اطلاعات غلط و اخبار جعلی سی‌ان‌ان است؛ من یانی می‌شنوم.» مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا هم آن را یانی شنید و پرسید: «یانی دیگه کیه؟» باید بگویم که «یانی» یک نوازنده و آهنگساز معروف یونانی است که خودش هم این کلمه را «لورل» شنیده!

روزنامه شهروند: اخیرا کاربران دنیای مجازی با یک چالش جدید و سرگرمی تازه‌ای روبه‌رو شده‌اند؛ یک قطعه صدای ضبط‌شده کوتاه از یک کلمه نامفهوم. این تست از شما می‌خواهد که بگویید این کلمه را چه می‌شنوید؛ «لورل» یا «یانی»؟ این آزمون، مردم جهان را به سه دسته تقسیم می‌کند؛ آنهایی که فقط لورل می‌شنوند، آنهایی که فقط یانی می‌شنوند و آنهایی که هر دو کلمه را می‌توانند تشخیص دهند. البته دسته چهارمی هم وجود دارد که دونالد ترامپ در آن قرار دارد و به آن اشاره خواهم کرد.

و اما دونالد ترامپ!

لورل و یانی از کجا آمد؟

تنها نکته مهم در این موضوع و این‌که ما یک کلمه را با یک فرکانس ثابت، متفاوت از هم می‌شنویم، این است که بفهمیم چقدر ما انسان‌ها می‌توانیم با داشتن ظاهری یکسان (دو چشم، دو گوش، یک دهان) متفاوت از هم باشیم.

وقتی دو خواهر یا دو برادر یا نفر که بسیار به یکدیگر شبیه‌‌اند، این کلمه را ناخواسته متفاوت از هم می‌شنوند، باید این موضوع را درک کنند که احتمالا در موضوعات دیگر هم ممکن است بدون این‌که خود بخواهند، تفاوت‌هایی با هم داشته باشند؛ تفاوت در درک، سلایق و احساسات.

زبان‌شناسان و دانشگاهیان وارد صحنه می‌شوند و این پدیده عجیب را این‌گونه توضیح می‌دهند که اگر گوش‌های شما برای شنیدن فرکانس‌های پایین (صداهای بَم) تنظیم شده باشد، «لورل» را می‌شنوید و اگر با فرکانس‌های بالا (صدای زیر) راحت‌تر باشید، «یانی» را خواهید شنید.

تنها مسأله اصلی

داستان این قطعه صوتی که در توییتر به محبوبیت قابل توجهی رسیده، ظاهرا از مدرسه‌ای در ایالت جورجیا در آمریکا آغاز شده؛ جایی که دانش‌آموزی به تلفظ عجیب این واژه برمی‌خورد و نظر دوستش را می‌پرسد و اینجاست که می‌فهمند یکی از آنها «یانی» می‌شنود و دیگری «لورل».

برای هیچ‌کس هیچ اهمیتی ندارد که شما در کدام دسته قرار دارید و این کلمه را لورل می‌شنوید یا یانی؛ فقط برای خودتان جذاب است، چون دوست دارید بدانید که چه افراد معروفی در دنیا این کلمه را مثل شما شنیده‌اند یا متفاوت از شما.

او جزو دسته چهارم است که سطح جدیدی از شنوایی را به نمایش گذاشته! او در پایان این ویدیو می‌گوید: «من این کلمه را کافه‌فی می‌شنوم.» بنابراین اگر شما هم کلمه کافه‌فی (covfefe) را می‌شنوید، می‌توانید مطمئن باشید که دست‌کم یک وجه ‌اشتراک با دونالد ترامپ دارید.

Posted on: می 27, 2018, by : kanishimi

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *