عربستان و اسرائیل در انتظار پایان برجام- کانی شیمی -پارس شیمی

مصطفی داننده در عصر ایران نوشت: می‌شود تصور کرد که سران عربستان و اسرائیل بعد از دیدن امضای ترامپ پای خروج آمریکا از برجام با لبخند سر تایید تکان دادند و از به هدف نشستن تلاش‌هایشان احساس رضایت کرده‌اند
عربستان به خاطر منزوی کردن ایران و از بین بردن ایران، دلار‌های نفتی‌اش را وارد بازی سیاسی برجام کرد. آن‌ها می‌خواستند با پول ایران را به قبل از برجام برگردانند. ایران تحریم شده و منزوی.

آن‌ها قطعا دوست ندارند برجام با اروپایی‌ها ادامه پیدا کند به خاطر همین در روز‌ها و ماه‌های آینده استراتژی‌هایی برای از کار انداختن برجام به کار خواهند بست.

وقتی ترامپ به قدرت رسید و روز‌های کابوس وار اوباما برای اسرائیل تمام شد، سران تل‌آویو تمام تلاش خود را کردند تا ترامپ از برجام خارج شود.

مصطفی داننده در عصر ایران نوشت: می‌شود تصور کرد که سران عربستان و اسرائیل بعد از دیدن امضای ترامپ پای خروج آمریکا از برجام با لبخند سر تایید تکان دادند و از به هدف نشستن تلاش‌هایشان احساس رضایت کرده‌اند.

این را باید بدانیم که پایان برجام و تنها شدن ایران در جهان دقیقا همان چیزی است که عربستان و اسرائیل می‌خواهند. نباید اجازه بدهیم ایران به دوران قبل از برجام برگردد. به نظر می‌رسد در این راه تنها دیپلماسی و گفت‌وگو جواب خواهد داد. دیپلماسی که یک بار لبخند را از عربستان و اسرائیل گرفته است.

در زمان مذاکرات هسته‌ای اسرائیلی‌ها حتی آمریکا و کشور‌های اروپایی را نیز تهدید کرده بودند که به هیچ وجه زیر بار ایران هسته‌ای نخواهند رفت و حتی گفته اند حاضرند یک جانبه و بدون حضور هیچ کدام از دولت‌های هم پیمان خود به ایران حمله کنند.

ایران از یک کشور منزوی در جهان تبدیل به یک کشور پر دوست شده بود. کشوری که هم با در‌های باز کشور‌های مختلف جهان از شرق تا غرب روبرو بود و هم خود در‌ها را برای ورود سرمایه گذاران خارجی باز کرده بود.

عربستان و کشور‌های حوزه خلیج فارس انقلاب اسلامی ایران را مهم‌ترین خطر بالقوه دولت‌های خود می‌دانند و اعتقاد دارند که ایران در تلاش است دولت‌های آن‌ها را ساقط کند و حکومت جمهوری اسلامی تشکیل دهد. ریاض همیشه به تهران به چشم یک رقیب جدی نگاه می‌کند. رقیبی که برجام در حال قدرتمندتر کردن او بود.

اسرائیل مهم‌ترین مخالف توافق هسته‌ای بود. ایران برای آن‌ها مهم‌ترین دشمن جهان است. دشمنی که آن‌ها را به عنوان یک کشور قبول ندارد و از مردم فلسطین در برابر آن‌ها حمایت می‌کند.

این تحولات برای عربستان و اسرائیل قابل پذیرش نبود. آن‌ها نمی‌توانستند ببیند که ایران در حال قدرت گرفتن روز افزون است.

باید به شدت مواظب شیطنت این دو بود و راه نفوذ‌های آن‌ها به دل اروپایی‌ها را بست.

عربستان و اسرائیل حالا موفق شده‌اند و یکی از مهم‌ترین ستون‌ها برجام را از این توافق خارج کنند. ایران در دوران برجام بدون آمریکا باید تمام حواسش را منعطف به این دو رقیب منطقه‌ای خود کند.

باور اینکه ترامپ به تنهایی به این نتیجه رسیده که باید از برجام خارج شود کمی سخت است و نمی‌شود از لابی اسرائیل و عربستان در این ماجرا به راحتی چشم پوشی کرد. عربستان و اسرائیل به عنوان دو مخالف اصلی جمهوری اسلامی در خاورمیانه از زمان روی کارآمدن ترامپ تمام تلاش‌های خود را انجام دادند تا برجام به پایان برسد.

اسرائیل دشمن شماره یک ایران، قطعا امروز پیش از هر چیز ار رفتار دولت روحانی در عرصه بین المللی، عصبانی است و تحرکات دولت تدبیر و امید در سیاست خارجی را خطر جدی برای منافع خود می‌داند.

Posted on: می 22, 2018, by : kanishimi

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *