روسیه: «S-۴۰۰» به ترکیه را تحویل می دهیم- کانی شیمی -پارس شیمی

خبرگزاری ایسنا: روسای جمهور روسیه و ترکیه در دیدار با یکدیگر در شهر آنکارا توافق کردند تا همکاری‌های نظامی کشورهایشان را گسترش دهند و در عین حال پروژه ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای ترکیه که قرار است توسط روسیه احداث شود را افتتاح کردند
او ادامه داد: ما این هدف را داریم که اولین واحد تولید انرژی را در سال 2023 تولید کنیم و این کار را در صدمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه انجام خواهیم داد. هنگامی که همه واحدهای این نیروگاه عملیاتی شوند این نیروگاه خواهد توانست 10 درصد نیاز ترکیه به برق را تامین کند.

 ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در کنفرانسی خبری در شهر آنکارا در عین حال اعلام کرد که مسکو تاریخ تحویل سامانه‌های دفاع موشکی اس – 400 ترکیه را جلو انداخته است.

خبرگزاری ایسنا: روسای جمهور روسیه و ترکیه در دیدار با یکدیگر در شهر آنکارا توافق کردند تا همکاری‌های نظامی کشورهایشان را گسترش دهند و در عین حال پروژه ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای ترکیه که قرار است توسط روسیه احداث شود را افتتاح کردند.

پوتین تاکید کرد که قرار نیست هیچ “محدودیت راهبردی یا سیاسی” برای این تبادل فناوری درنظر گرفته شود. این سخن ممکن است به این معنی باشد که احتمالا ترکیه ممکن است دست به تولید نسخه مربوط به خود از رادارها و سیستم‌های موشکی این سامانه بزند.

این در حالی است که در این پروژه بخش روی زمین این خط لوله بر طبق اعلام مقام‌های روسیه هنوز منتظر صدور مجوز از سوی مقام‌های ترکیه است.

با این حال رئیس‌جمهور ترکیه مشخص نکرد که چه زمان دقیقا آنکارا سامانه‌های دفاع موشکی اس – 400 را که پیچیده‌ترین سامانه‌های دفاع موشکی مخصوص صادرات روسیه هستند تحویل خواهد گرفت.

رئیس‌جمهور روسیه گفت: ما فرایند تولید این سامانه‌ها را تسریع می‌کنیم و قیمت‌های مربوط به آن را نهایی کردیم و این اهمیت بسیاری دارد.

همچنین دو طرف تعهدشان را به پیشبرد پروژه خط لوله گاز 12 میلیارد دلاری ترک استریم ابراز کردند.

روسیه و ترکیه ماه دسامبر گذشته قراردادی برای خرید این سامانه‌ها از سوی آنکارا امضا کردند که با اعتراض‌های هم‌پیمانان ترکیه در ناتو مواجه شدند.

پوتین درباره این پروژه که در سه سال گذشته در دست بررسی بوده، اظهار داشت: ما نه فقط ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای ترکیه را شروع کرده‌ایم بلکه بنا گذاشتن بخش هسته‌ای ترکیه را شروع کردیم.

پیش از این کنفرانس خبری رهبران روسیه و ترکیه از طریق ویدئو کنفرانس در مراسم آغاز احداث نیروگاه هسته‌ای آق‌غویو در ساحل جنوبی ترکیه شرکت کردند.

او در حالی که این اظهارات را در کنار رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه مطرح می‌کرد، ‌گفت: ما به لحاظ کوتاه تر کردن برنامه زمانی تحویل این سامانه‌ها این کار را بنا بر درخواست شرکا و دوستان ترکیه‌ای خود انجام داده‌ایم.

همچنین مسکو و آنکارا از تشکیل یک صندوق سرمایه گذاری مشترک با ارزش اولیه یک میلیارد دلار خبر دادند؛ صندوقی که قرار است با استفاده از آن فرصت‌های اقتصادی به نفع دو کشور مورد استفاده قرار بگیرد.

قرار است این نیروگاه توسط یک شرکت روسیه‌ای با برآورد هزینه 20 میلیارد دلار ساخته شود و انتظار می‌رود این هزینه از طریق یک کنسرسیوم مشترک تامین شود.

پوتین همچنین اظهار کرد که تولیدکنندگان سلاح‌های دیگر بسیار تمایل دارند که به این بازار محلی وارد شوند.

رئیس‌جمهور ترکیه نیز تاکید کرد: در 15 سال گذشته فاصله‌ای که ما در روابطمان با روسیه پیموده‌ایم بسیار مهم است.

Posted on: آوریل 21, 2018, by : kanishimi

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *